Bilgisayar Grafikleri Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Grafikleri Kısaca Nedir?

Bilgisayar grafikleri (Computer Graphics) özel bir grafik donanımı ve yazılımından faydalanılarak ve görsel hesaplamalar kullanılarak normal hayattaki her türlü cismin görüntü verisini Bilgisayar veya diğer akıllı sistemler üzerinde oluşturma ile ortaya çıkan çalışmalardır.

Bilgisayar Grafikleri Kısaca Tarihçesi

İlk olarak Bilgisayar grafikleri 1960 yılında William Fetter tarafından Boeing için yaptığı grafik tasarımı ile bilime kazandırıldı. Bu grafikler zamanla görülmeye başlayınca gelişim göstermeye de başladı. Arayüze etkileşim olarak Whirlwind ve SAGE projeleri CRT’ye tanıtıldı ve ilk defa giriş cihazı olarak beyaz kalemle tanışıldı. Zamanla kişisel deneyim bazında ise 1954 yılında Whirlwind SAGE sistemi üzerinde çalışan bir programcı tarafından adını parmak hareketleri sayesinde yazdığı ve bu hareketleri yakalamayı başaran küçük bir programı yazmayı başarmıştır. Yine bireysel bazda 1959 yılında Douglas T.Ross makine araçları üretmekte olan Bilgisyasar sistemine matematik ifadeleri taşıyan projesi sayesinde Disney Çizgi Film resmine ait görüntüyü oluşturdu.

bilgisayar-grafikleri-nedir

Bilgisayar Grafikleri Kullanım Alanları

Bilgisayar grafikleri bugün televizyon, gazete gibi pek çok alanda kullanıma sahiptir. Örnek olarak hava durumu raporları, tıbbi yatırımlarda, cerrahi prosedürler ve daha fazlası. Çoklu ortamda bulunan grafikler makale, rapor, tezler ve daha nice sunulabilir malzemeleri göstermek içinde kullanılmaktadır. 2 boyutlu grafikler bilgi görsel efektler, bilimsel görsel efektler için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra 3 boyutlu grafiklerde mimarisel, meteorolojik, tıbbi, biyolojik görseler için kullanılır.

bilgisayar grafikleri daha da gelişti ve bugün filmlerin görsel sahneleri için, havacılık sektöründe pilot eğitimi için yapılan uçuşların yerini bilgisayarlarda hazırlanmış özel efekt ve animasyonlarda kullanılmaktadır.

Bilgisayar Grafikleri Nedir? İçin Yorum Yap