Bilgisayar RAM, Ekran Kartı / Video Belleği Öğrenme

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çok kişi soruyor; benim bilgisayarımda yüklü olan RAM ne kadar, nasıl öğrenebilirim? Benim bilgisayarımın Grafik kartı ne kadar hafızaya sahip? Benim bilgisayarımın ne kadar Video belleği var? Bu yazımızda bu sorularınıza yardımcı olacak çeşitli bilgiler sunmak istedik.

Bilgisayarımın RAM’i ne kadar?

Windows 8 de, Win+X > Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik > Sistem bölümü altında Yüklü Bellek (RAM) göreceksiniz.

Kullanılabilir miktar yüklü olandan RAM’den daha az gösterilir. Bazı sistemlerde Örneğin, Windows 32-bit, 4 GB bellek yüklü olduğunda kullanılabilir sistem belleği sadece 3,5 GB olabilir. Veya, Windows 64-bit bilgisayarda 8 GB RAM bellek yüklü olabilir, kullanılabilir sistem belleği sadece 7.1 GB gösterebilir. Kullanılabilir bellek, toplam fiziksel bellek – saklı donanım olmasıdır.

sistem bilgisi

En kısayol olarak masaüstünde Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tıklayarak Özellikler seçeneğinden de bu bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarımın Ekran Kartı / Video Belleği ne kadar?

Bilgisayarınıza takılı Grafik, Ekran Kartı ne kadar öğrenmek için Denetim Masası > Görünüm ve Kişiselleştirme altında Ekran çözünürlüğünü ayarla tıklayın ve Gelişmiş Ayarlar seçeneğine tıklayın.

ekran karti

Toplam Kullanılabilir Grafik Belleği ve Ayrılmış Video Belleği bilgilerini göreceksiniz.

dxdiag çalıştırın

DirectX Tanı Aracı çalıştırmak için Çalıştır kutusuna dxdiag yazın ve Enter’a tıklayın.

dxdiag directx tani araci

Bu araç, ekran kartınızın tam belleğini rapor etmeyebilir ve aynı zamanda toplam paylaşılan bellek ekran kartı ve sistem belleği ne kadar var gösterir.

CPU-Z

Ücretsiz olarak sistem bilgilerini öğrenebileceğiniz yardımcı bir program arıyorsanız CPU-Z programını deneyebilirsiniz.

cpuz

Bu araç sisteminizin ana cihazları hakkında bilgi verir. Sadece RAM, ekran kartı ve video belleği değil aynı zamanda diğer önemli sistem bilgilerini öğrenmenizi sağlar. Daha kapsamlı bilgiler sunuyor.

Bilgisayar RAM, Ekran Kartı / Video Belleği Öğrenme” İçin Bir Cevap

Bilgisayar RAM, Ekran Kartı / Video Belleği Öğrenme İçin Yorum Yap