BOT Tehlikelerine Karşı Koruma ve Web Site Engelleme Programı

Sponsorlu Bağlantılar

Bir DNS, ilgili bir IP adresi tarayıcınızın adres çubuğuna yazdığınız URL’nin çözümlenmesine yardımcı olur. DNS, Domain Name System (Alan Adı Sistemi) anlamına gelir. DNS hizmetleri dışında, bilgisayarınızda en sık kullanılan web sitelerin yerel bir kopyası var. IP adreslerini çözme gecikmesini önlemek için, Windows, sık ziyaret ettiğiniz web sitelerini içeren yerel bir HOSTS dosyası oluşturur. Bazen, kötü amaçlı kod, bazı sitelere yönlendirmek için, HOSTS dosyasında bu IP adreslerini değiştirebilir.

Bu yazımızda BOT tehlikelerine karşı bilgisayarınızı korumaya yardımcı Phrozensoft Mirage Anti-Bot programından bahsedeceğiz. Bu ücretsiz yazılım BOT yayan kötü amaçlı web sitelerini engelleme ve bu kötü yazılım barındıran siteleri yasaklı siteler listesine eklemeyi sağlar.

Phrozensoft Mirage Anti-Bot

Mesala www.gezindir.com sitesini yasaklı siteler listesine ekleyin. Daha sonra gezindir.com sitemize giriş yapmak istediğiniz zaman Site blocked by Mirage Anti-Bot yazısını göreceksiniz. Artık sitemize giriş yapmanız engellenecektir. Sizde kısıtlı web siteler listesine giriş yapılmasını istemediğiniz siteyi ekleyebilirsiniz.

Phrozensoft-Mirage-Anti-Bot-indir-

BOT Enfeksiyonlarına Karşı Windows’u Korumak

Programın bilgisayarı yüklenmesi ve kurulumu çok kolaydır. Aşağıdaki indirme bağlantısından programın zip dosyasını yükleyin ve yükleme dosyasını çalıştırmak için zip dosyasını ayıklayın. Daha sonra kurulumu gerçekleştirin.

Hosts Dosyasını güncellemek

Phrozensoft Mirage Anti-Bot programını ilk çalıştırdığınızda, HOSTS dosyasını güncelleştirmez. Bunu elle yapmak zorundasınız. Bunu yapmak için, Mirage menü sekmesine tıklayın ve ardından Update/Güncelle düğmesine tıklayın. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir pencere açılır:

Phrozensoft-Mirage-Anti-Bot-guncelleme-

HOSTS dosyasını güncellemek birkaç dakikanızı alır. Ayrıca Spambot yüklemek kötü amaçlı kod içeren sitelerin adlarını içerir.

Varsayılan Ayarlarını Değiştirme

“Start with Windows” seçeneğini etkinleştirdiğinizde, sistem görev çubuğunda bir simge görebilirsiniz. HOSTS dosyasını sistem tepsisi simgesinden doğrudan güncelleyebilirsiniz. Phrozensoft Mirage Anti-Bot sistem tepsisi simgesine fare ile sol tıklayarak tüm seçeneklere erişmek ve aynı zamanda engellenen web sitelerini eklemek için ana penceresi açılacak. Açmak için ON düğmesine tıklayın. Varsayılan olarak kapalıdır (Close).

Menü çubuğunda Mirage sekmesinden programların ayarlarına erişebilir ve değiştirebilirsiniz. Ayrıca sistem tepsisinde Phrozensoft Mirage Anti-Bot ikonuna sağ tıklayarak ayarlar bölümünü açabilirsiniz. Aşağıda tüm seçenekler mevcuttur.

Phrozensoft-Mirage-Anti-Bot-ayarlar-

Şifre kısmı, elle girilen kısıtlı sitelere eklenen web sitelerine başkalarının ulaşmasını engellemek için programı korumayı sağlar. Bu sayede girdiğiniz ayarlara başkalarının ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Anti-Bot için Özel Siteler Ekleme

Manage Hosts üzerine tıklayın. Custom Hosts adında bir seçenek olacak. Buna tıklayın ve daha sonra CREATE CATEGORY üzerine tıklayın. Şimdi web siteleri eklemeye başlamak için, ADD HOSTS üzerine tıklayın. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi;

web-siteleri-engelleme-

Phrozensoft Mirage Anti-Bot İndir

Program XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ile uyumludur. Aşağıdaki bağlantıdan programı indirebilirsiniz.

Mirage Anti-Bot İndir

BOT Tehlikelerine Karşı Koruma ve Web Site Engelleme Programı İçin Yorum Yap