Chrome’da Web Sayfasını PDF Olarak Kaydetme Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

PDF veya Portable Document Format için herhangi bir tanıtım yapmaya gerek yok. PDF belgelerin güzelliği, sadece bir PDF açılış uygulamayı yükleyerek her akıllı telefon, tablet veya bilgisayarda PDF dosyalarını kolayca açabilirsiniz.

Web’de gezinirken, hızlı bir şekilde tekrar web sayfasını ziyaret etmeye gerek kalmadan web sayfasının içeriğini erişmek ve ileride kullanmak üzere kaydetmek kaydetmek isteyebilirsiniz. Web sayfalarını kaydetmek ve daha sonra onları okumaya yardımcı olacak pek çok ücretsiz hizmet var. Ama, web sayfalarını sadece PDF dosyası olarak kaydetmek isteyebilirsiniz.

Aynı şekilde, web sayfasını bir PDF dosyasına dönüştürmek için web tarayıcı ve online hizmetler için ücretsiz eklentiler var. Ama, Google Chrome web tarayıcısını kullanarak üçüncü parti eklentiler veya uygulamalar yüklemek zorunda kalmadan web sayfasını bir PDF olarak kaydedebilirsiniz.

Google Chrome aksine, Internet Explorer ve Firefox gibi diğer popüler tarayıcılar PDF dosyası olarak bir web sayfası kaydetmek için eklentiler veya hizmetler yüklemeyi gerektirir.

Google Chrome Kullanarak Web Sayfalarını PDF Formatında Kaydedin

Chrome tarayıcısından bir web sayfasını PDF olarak kaydetmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

NOT: Aşağıda uygulayacağınız adımlar Vista, Windows 7 ve Windows 8/8.1 dahil tüm Windows son sürümleri için aynıdır.

1. Adım: Chrome tarayıcısını çalıştırın ve PDF dosyası olarak kaydetmek istediğiniz web sayfasını ziyaret edin.

chrome-da-web-sayfasini-pdf-olarak-kaydetme

 

2. Adım: Web sayfasını açtıktan sonra Ctrl + P tuşlarına basarak Yazdır iletişim kutusunu açın. Alternatif olarak, menü düğmesine tıklayın ve ardından Yazdır iletişim kutusunu açmak için, Yazdır seçeneğini tıklayın.

chrome-da-web-sayfasini-pdf-olarak-kaydetme-1

 

3. Adım: Burada, Hedef bölümünde varsayılan olarak Microsoft XPS Document Writer göreceksiniz. Değiştir düğmesine tıklayın. Yerel Hedefler altında PDF olarak kaydet seçeneğini seçin ve ardından iletişim kutusunu kapatın.

chrome-da-web-sayfasini-pdf-olarak-kaydetme-2

chrome-da-web-sayfasini-pdf-olarak-kaydetme-3

 

NOT: Chrome yazdırma düzeni tipini, kenar boşluklarını değiştirme ve web sayfasının belirli bir sayfasını yazdırmayı veya kaydetmeyi sağlar.

4. Adım: Yazdır iletişim kutusundaki Kaydet düğmesine tıklayın, kaydedilecek yeri ve dosya adını belirleyin. Artık bilgisayara kaydedin. Böylelikle Chrome ile kolayca web sayfalarını bilgisayara PDF dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

chrome-da-web-sayfasini-pdf-olarak-kaydetme-4

admin Hakkında

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Sizlere daha açıklayıcı bilgiler vermek için yazılım alanını tercih ettim. Blog yazıları, program, oyun, mobil uygulamalar ile ilgili faydalı bilgiler sunmak istiyorum. Umarım sizler için faydalı olur.

Chrome’da Web Sayfasını PDF Olarak Kaydetme Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap