DupScout: Aynı Dosyaları Bulup Silerek Disk Alanını Artırın

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızın disk alanını işgal eden bir sürü çift dosya mı var? DupScout size yardımcı olabilir. DupScout çift dosyalar için bilgisayarınızı tarar ve çeşitli işlemleri gerçekleştirebileceğiniz ücretsiz bir çift dosya bulucu ve silme programıdır. Bu ücretsiz program, aynı dosyanın çiftlerini silerek boş disk alanını artırmaya yardımcı olabilir. Dup Scout Free yanı sıra ücretli sürümleri mevcuttur, ama bu yazımızda sadece ücretsiz sürümünden bahsedeceğiz.

Aynı Dosyaları Silme

Çift/aynı dosyaları bulmak için programın araç çubuğundaki Duplicates düğmesine tıklamanız gerekir. Sonra çift dosyaları taraması gereken dizinleri veya yerleri seçmek gerekir. Ağdan bir dizin ya da paylaşılan bir klasör ekleyebilir veya basitçe çift dosyalar için tüm bilgisayarınızı tarayabilirsiniz. DupScout ile de sadece kendi IP adreslerini girerek Sunucular veya NAS cihazları tarayabilir.

DupScout-kullanimi

Tarama işlemleri için kurallar oluşturabilirsiniz. Son erişilen tarihten sonra herhangi bir dosya aramak için kural oluşturabilirsiniz. İstediğiniz kadar kural oluşturabilirsiniz. Sonra da tarama yapılmayacak dizinleri seçebilirsiniz. Bundan sonra ilk önce orijinal dosyayı seçin ve ardından çift dosyalar için bir eylem seçmeniz gerekir, çift dosyalar için eylemler oluşturmak gerekir.

DupScout-kullanimi-1

Kaldırma eylemleri şunlardır:

  • Kısayol ile değiştirme,
  • Sabit linkler ile değiştirme,
  • Dizine taşıma,
  • Aynı dosyaları sıkıştırma,
  • Sıkıştırma ve taşıma,
  • Aynı dosyaları silme

Tarama başladıktan sonra, kolaylıkla durdurma veya duraklatmaya tıklayarak veya araç çubuğundan stop düğmesi ile durdurulabilir. Tarama tamamlandıktan sonra kaldırma eylemleri seçin ve sonra onları çalıştırın veya Duplicate Files Raporu kaydedebilirsiniz. Bir HTML / METİN / CSV / XML / PDF dosyası olarak raporları kaydedebilirsiniz veya bir SQL veritabanına doğrudan kaydedebilirsiniz. Hatta pasta grafikler ve uzantı başına yinelenen disk alanını gösteren veya uzatma başına çiftlerin sayısını gösteren çubuk grafikler oluşturabilirsiniz. Bu grafikleri yazdırabilir veya kaydedebilirsiniz.

DupScout-kullanimi-2

Genel olarak aynı dosyalar tarafından işgal edilen disk alanını geri kazanabilirsiniz. Bu program ile bilgisayarınız için bazı ekstra disk alanı elde edebilirsiniz. Özellikle sistem dosyaları, bazen birden fazla yere yerleştirilmiş olabilir. Ama aynı dosyaları silerken dikkat etmenizi tavsiye ederim.

DupScout İndir – Free Download

DupScout Free İndir

DupScout: Aynı Dosyaları Bulup Silerek Disk Alanını Artırın İçin Yorum Yap