Geogebra (Windows)

Sponsorlu Bağlantılar
5.0.334
Sponsorlu Bağlantılar

Geogebra: Geometri, Matematik ve Kalkulüs için Eğitim Programı

4/5, Toplam: 2 kişi

Geogebra (Windows PC için), iyi bir matematik eğitimi almak isteyenler için geometri, cebir, tablo, grafik, istatistik ve calculusu içinde barındıran harika bir programdır. Her eğitim seviyesi için bilgileri içinde barındıran bu uygulama Amerika ve Avrupa’da bir çok eğitim yazılımı ödülü almıştır.

Dünyanın önde gelen dinamik matematik yazılımı ve materyallerini her yerde öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunuyor.

GeoGebra nedir?

GeoGebra, eğitimin tüm seviyeleri için geometri, cebir, hesap tabloları, grafik, istatistik ve calculus’ü kullanımı kolay bir pakette birleştiren dinamik bir matematik yazılımıdır. GeoGebra, nerdeyse her ülkede yerleşik milyonlarca kullanıcıyla hızla genişleyen bir topluluktur. GeoGebra, fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimini (STEM) ve dünya genelinde öğrenim ve öğretimde innovasyonu destekleyerek önde gelen bir dinamik matematik yazılımı haline gelmiştir.

Geogebra Hakkında Kısa Bilgiler

  • Geometri, Cebir ve Hesap tabloları ilişkilendirilmiştir ve tamamen dinamiktir
  • Kullanımı kolay bir arayüz ve çok güçlü özellikler
  • Web sayfası olarak etkileşimli öğrenme materyali oluşturmak için yardımcı bir araç
  • Dünyanın her yerindeki milyonlarca kullanıcı için her dilde mevcut
  • Açık kaynak kodlu yazılım Ticari olmayan kullanımlar için ücretsiz

Geogebra hakkında merak edilen sorulara cevap niteliğinde; http://geogebra.erciyes.edu.tr/ tarafından sunulan içeriği paylaşmak istedik.

Son yıllarda serbest açık kaynak kodlu (Free Open Source Software – FOSS) yazılımların eğitim alanında da çözümler ürettiği ve bu doğrultuda çeşitli isteklerin oluştuğu gözlemlenmektedir (Çataloğlu, Başer, 2005). Açık kaynak kodlu bir dinamik matematik yazılımı olan GeoGebra, Bilgisayar Cebiri Sistemlerinin (BCS) görselleştirme ve sembolik hesaplama yetenekleri ile bir Dinamik Geometri Yazılımlarının (DGY) değişebilirlik ve kullanım kolaylığı yeteneklerini birleştirmektedir. Böylece geometri, cebir hatta analiz matematiksel disiplinleri arasında bir köprü görevi görmektedir  (Preiner, 2008; Hohenwarter, 2002; Hohenwarter, Preiner, 2007).

GeoGebra, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da başta olmak üzere popülaritesi sürekli olarak artmakta olan açık kaynak kodlu bir dinamik matematik yazılımıdır (Hohenwarter & Preiner 2007). Markus Hohenwarter tarafından Salzburg Üniversitesi’nde bir master tezi projesi olarak tasarlanmıştır. Geometri, cebir ve analizi tek, kullanımı kolay bir pakette birleştirerek bir dinamik yazılım oluşturma düşüncesi Hohenwarter’ın yazılımın geliştirilmesindeki temel fikri oluşturmuştur. Yazılım 2002 yılında internette yayınlandıktan sonra umulmadık bir biçimde yaygınlaşmış, birçok öğretmen Hohenwarter ile iletişime geçerek sınıflarında GeoGebra kullanımına yönelik isteklerini paylaşmışlardır (Hohenwarter, Lavicza, 2007).

GeoGebra noktalar, doğru parçaları, doğrular, konik kesitleri ve benzeri matematiksel kavramlar üzerine çalıştığı için bir yönüyle DGY olarak ele alınabilir. Diğer yönüyle ise noktaların, koordinatların, denklemlerin, fonksiyonların direkt olarak girilebilme, cebirsel olarak tanımlanabilme ve dinamik olarak değiştirilebilme yönleriyle bir BCS olarak ele alınabilir. GeoGebra bu özelliğiyle arka planında sayılar, vektörler ve noktalar için değişkenlerle uğraşan, fonksiyonların türev ve integrallerini bulabilen ve asimtot, alan, tepe noktası gibi matematiksel komutlar içeren sade bir bilgisayar cebiri sistemidir. GeoGebra’nın en temel özelliği bir yönden BCS diğer bir yönden ise DGY olarak ele alınabilmesidir.  GeoGebra matematik eğitimindeki potansiyeli ve kabiliyetleri ile okul müfredatında geometri ve cebir arasındaki ilişkiyi kurmakta önemli bir değer olarak ortaya çıkmaktadır (Hohenwarter, Jones, 2007).

Öğretmenlerden gelen talepler doğrultusunda Hohenwarter GeoGebra kullanıcı forumu ve binlerce postalanmış dinamik matematik çalışma sayfalarını içeren ücretsiz materyallerin bir havuzu olan GeoGebraWiki’yi kurmuştur  (Hohenwarter, Lavicza, 2007).

Büyük olasılıkla GeoGebra ile ilgili en popüler soru her sunum ve çalıştayda herhangi bir yerde karşımıza çıkan “Neden GeoGebra ücretsiz?” sorusudur. Yazılımın bu özelliği insanları büyülemekte ancak bu durum öğretmenler arasında şüphe uyandırmaktadır. Bu şüpheye yazılımın geliştiricisi şu cevabı veriyor:

GeoGebra ücretsiz bir yazılımdır çünkü ben eğitimin ücretsiz olması gerektiğini düşünüyorum. Bu felsefe öğretmenleri daha önce sınıflarında bilgi teknolojileri araçları kullanmamalarına rağmen bu aracı denemeleri konusunda ikna etmeyi kolaylaştırıyor. Üstelik bu kişilerin bazıları yazılımı diğer dillere çeviriyorlar ve web üzerinden kendi hazırladıkları materyalleri paylaşıyorlar (Edwards ve Jones, 2006).

Geogebra ayrıca ücretsiz olarak materyaller sunmaktadır. Sizde kendi materyalinizi yükleyerek bu etkileşime katkıda bulunabilirsiniz. Geogebra materyaller sayfasından faydalanabilirsiniz.

Geogebra (Windows) İçin Yorum Yap