GIF Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

GIF Kısaca Nedir?

GIF kelimesinin açılımına ilk önce bakacak olursak Türkçe “Grafik Değiştirme Biçimi” olup “Graphics Interchange Format” dır. GIF sayısal olarak resim saklama biçimlerinden birisidir. Kayıpsız bir şekilde sıkıştırma kullanılmaktadır.

GIF kısaca; Web sayfalarında resim kaliteleri düşük olan animasyonlar oluşturmaya imkan tanıyan dosya formatlarından birisidir.

GIF Özellikleri Nelerdir?

GIF 8-bit renk (256 renk) kullanımına kadar destek vermektedir ve 1-bit’lik (tek renk için) saydamlık imkanı da sunmaktadır.

GIF genellikle küçük boyuta ve  düşük çözünürlüğe sahip olan film kliplerinin animasyonlarında kullanılabilmektedir. Ancak 256 renkle GIF çoğunlukla dijital fotoğrafçılık alanında kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra dijital fotoğrafçılar daha geniş bir görüntü dosya formatı imkanı sunan TIFF, RAW veya JPEG gibi formatlar tercih edilmektedir.

GIF, PNG ve JPEG formatlarının aksine piksel tabanlı animasyon üretimlerinde kullanılmaktadır. PNG ve JPEG’den farklı olarak, GIF formatı piksel tabanlı animasyonların üretilmesine olanak tanır. Üretilen resim kaliteleri düşüktür.

admin Hakkında

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Sizlere daha açıklayıcı bilgiler vermek için yazılım alanını tercih ettim. Blog yazıları, program, oyun, mobil uygulamalar ile ilgili faydalı bilgiler sunmak istiyorum. Umarım sizler için faydalı olur.

GIF Nedir? İçin Yorum Yap