Koa11y

Sponsorlu Bağlantılar
2.0.0
Sponsorlu Bağlantılar

Web sayfası erişilebilirliğini test etme programı

Koa11y, herkes tarafından erişilebilir herhangi bir web sitesini test etmenizi sağlayan ücretsiz çapraz platform masaüstü bir programdır. Öncelikle web yöneticileri ve web geliştiricileri için tasarlanan bu program, web sitelerindeki erişilebilirlik sorunlarını kontrol etmek isteyen herkes kullanabilir.

Programın taşınabilirliği ve tüm Windows sürümlerinde XP’den itibaren, OS X 10.6 ve üzeri sürümlerde ve çeşitli Linux dağıtımı ve sürümlerinde çalışır. Programı arşiv dosyasından çıkardıktan sonra hemen çalıştırabilirsiniz.

Web sitesi erişilebilirlik testi

Bir test başlatmak için doldurmanız gereken birkaç şey var. Birincisi, sınamak istediğiniz web sayfasının URL’si ve ikincisi, bu sınama için kullanmak istediğiniz standart biçimi.

Sonra bazı kodu panoya kopyalamak için copy the console code (konsol kodunu kopyala) düğmesine basmanız yeterlidir. Web sitesini seçtiğiniz tarayıcısına yüklemeniz ve sonra o tarayıcının Geliştirici Araçlarını açıp konsolda kodu çalıştırmanız gerekir.

Google Chrome’u kullanıyorsanız, Geliştirici Araçlarını açmak için F12’ye basın, Araçlar’a geçin, araçlar açıldığında Ctrl-V kullanarak kopyaladığınız kodu Pano’dan yapıştırın ve çalıştırmak için Enter tuşuna basın.

Çıktı otomatik olarak Pano’ya kopyalanır ve Koa11y program penceresindeki alana yapıştırmanız gerekir.

Bu yola girildiğinde, web sitesi erişilebilirlik testini çalıştırmak için çalıştır düğmesine tıklayın.

Birkaç isteğe bağlı ayarlarınıza da sahip olduğunuzu unutmayın. Program, etki alanı adını (domain) dosya adı olarak ve HTML’yi varsayılan biçimi olarak kullanır. Bir alan adının birden fazla sayfasını kontrol etmeyi planlıyorsanız, dosya adını varolan dosyaların üzerine yazılırken yansıtacak şekilde değiştirmeniz gerekir.

Koa11y İçin Yorum Yap