Kuzey Koreli şirket iPad adlı yeni bir tablet çıkardı

Sponsorlu Bağlantılar

Kuzey Kore’nin devlet kontrolündeki bir ekonomisi vardır ve bunları karşılayabilecek vatandaşlar için tabletler ve bilgisayarlar gibi cihazlar üretmektedir. Ancak, devlete ait bir Kuzey Koreli teknoloji şirketi olan Myohyang IT, yeni bir tablet duyurdu, hemde ismi iPad.

Apple, 2010’da ilk iPad’i piyasaya sunmuştu ve bu isim Apple şirketine aittir. Ancak, devlet kontrolündeki Kuzey Kore şirketi Myohyang IT gibi diğer şirketlerin kullanmak istediği çok yaygın isimlerden biridir. Kuzey Kore, geçmişte fikri mülkiyet ve markalara tam olarak saygı duymuyorsa da, bunu açık bir şekilde yapmazdı. Apple’ın bu gelişmeden büyük bir memnuniyet duymadığını söylemek zor olmasa gerek.

Şirket, 1GHz CPU, 512MB RAM, 8GB dahili depolama (16GB harici depolama) ve 8-inç ekran içeren bir tablet olan Ryonghung iPad‘i duyurdu. 250 gram ağırlığındaki tabletin pil ömrü altı saat sözü veriyor.

Tabii ki, özellikler bugünün standartlarına göre çok düşük seviyededir ancak cihazın, 28 web sitesinin toplamı olan Kuzey Kore gibi bir bölgede gerçekte ne tür uygulamaların çalışabileceği bilinmiyor. Ülkenin Manbang servisi için geçen yaz başlatılan ve ‘Manbang and chill’ ifadesine yeni bir anlam kazandıran bir uygulama olabilir.

Apple, Myohyang IT’nin en popüler ticari markalardan iPad isminin kullanımıyla ilgili yorumda bulunmadı ve Kuzey Kore hükümeti tarafından kontrol edilen bir şirkete karşı ne tür bir yasal işlem yapabileceği de belli değil zaten.

admin Hakkında

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Sizlere daha açıklayıcı bilgiler vermek için yazılım alanını tercih ettim. Blog yazıları, program, oyun, mobil uygulamalar ile ilgili faydalı bilgiler sunmak istiyorum. Umarım sizler için faydalı olur.

Kuzey Koreli şirket iPad adlı yeni bir tablet çıkardı İçin Yorum Yap