Laptop Batarya Ömrünü Uzatmak, Uzun Yıllar Kullanmak İçin Ne Yapmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Laptop batarya ömrünü uzatmak için bir çok bilinen yöntem vardır. Ne yapılırsa yapılsın, Laptop bataryasının ömrü en fazla 5-6 yıldır. Ama bir yıl içinde Laptop bataryası bozulup yaklaşık 100 TL veren ben, Laptop bataryasının ömrünü artırmak için daha çok dikkat etmeye başladım.

Dikkat etmemin neticesini, 1,5 yıldır aldığım Laptop bataryasını hala ilk günkü gibi kullanmak oldu. Peki neler yaptım da, 1,5 yıl içinde herhangi bir sorun olmadı?

Laptop batarya ömrünü artırmak için geliştirilen program mı kullandım? Tabi ki hayır! Olağanüstü hal mi ilan ettim? Tabi ki hayır!

Laptop batarya ömrünü uzatmak, uzun yıllar kullanmak için neler yapmalı?

laptop-batarya-omrunu-uzatma

Aldığım ilk günden başladı. Laptop’u aldım ve eve getirdim. Laptop’u açmadan kapalı olarak yaklaşık 12 saat şarj ettim. Bu ilk aşamadır ve bu önemli bir noktadır. Batarya kullanılmaya başlamadan önce, en iyi şekilde şarj etmek gerekiyor. Laptop’u kapalı şekilde şarj etmemin sebebi bu idi.

Daha sonra kullanımda dikkat etmeniz gerekenler var. Prize takılı durumlarda asla bataryayı Laptop üzerinde bulundurmadım. Hep kapalı durumda şarj ettim. Şarj ettikten sonra batarya ile kullanmak istediğim zaman asla prize takmadım. Bataryanın şarjı bitime yakın olmadan asla şarj etmedim.

Bunlar önemli noktalardır. Eğer hem batarya üzerinde hem de prize takılı olduğu durumda laptop kullanıyorsanız, bataryanın ömrü her kullandığınız an azalmaya başladığından şüpheniz olmasın.

Neler yapmışım?

  • Laptop kapalı olduğu zaman şarj ettim.
  • Prize takılı durumda batarya kullanmadım.
  • Batarya tam şarj olmadan kullanmaya başlamadım.
  • Bataryanın şarjı bitene yakın, kapalı durumda şarj ettim.

Bu yaptıklarım kimilerinin zaten yaptıklarıdır veya kimileri için basit gözüken önemli şeylerdir. Ama emin olun Laptop bataryasının ömrünü uzattığı kesin. Bunu 1,5 yıldır uyguluyorum ve şuan sadece Batarya ile çalıştığım zaman bile 2 saat temiz bir şekilde çalışabiliyorum. Bunlara ek olarak Güç planını ayarlamanız gerekiyor. Saatin yanındaki Batarya simgesine tıklayın ve Diğer güç seçenekleri kısmına gidin. Buradan Plan ayarlarını değiştir kısmından hem Batarya hem de prize takılı durumda bilgisayarınızın yapması gerekenleri belirleyebilirsiniz.

Batarya kullanımda iken Dengeli durumda kullanmaya özen gösterin. Ayrıca Dengeli modunda Batarya kullanımda iken seçenekleri belirleyin.

laptop-batarya-omru-uzatma

Laptop Batarya Ömrünü Uzatmak, Uzun Yıllar Kullanmak İçin Ne Yapmalı? İçin Yorum Yap