MAME

Sponsorlu Bağlantılar
0.192
Sponsorlu Bağlantılar

Eski Atari oyunları bilgisayarda oynamayı sağlayan oyun emülatörü

MAME (Multiple Arcade Machine Emulator) eski atari oyunlarını bilgisayarda oynamak için bir arayüz sağlayan oyun emülatör programıdır. 1970’den bu zamana kadar binlerce farklı klasik arcade oyunları oynamak mümkün olacak. Belki bir çok oyunun adını hala unutmamışızdır ama eski zamanı hatırlamak eğlenceli olacak.

MAME’in asıl amacı öykünen bilgisayarların iç işleyişine bir gönderme yapmaktır. Bu, tarihsel yazılımın çalıştığı donanım durduktan sonra sonsuza dek ortadan kaybolmasını önlemek için hem eğitim amaçlı hem de koruma amaçları için yapılır. Tabii ki, yazılımı korumak ve taklit edilen davranışın orijinalle eşleştiğini göstermek için, yazılımı da kullanmanız gerekir. Bu, güzel bir yan etki olarak kabul edilir ve MAME’in ana odak noktası değildir.

Orijinal oyunlarla ilgili telif hakları veya patentleri ihlal etme niyetinde değildir. MAME’in kaynak kodunun tamamı kendi veya serbestçe kullanılabilir durumdadır. Çalıştırmak için, emülatör orijinal ROM’ların, CD’lerin, sabit disklerin veya makinelerdeki diğer ortamların görüntülerini gerektirir; bu da kullanıcı tarafından sağlanmalıdır. Orijinal oyunun hiçbir kısmı yürütülebilir dosyaya dahil edilmez.

mame

MAME ile oyunları nasıl oynayacaksınız;

Şunu bilmelisiniz ki, MAME sadece emülatördür. Yani içinde oyun barındırmaz, oyun ROM’larını ayrı bir şekilde bulundurmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağım diyorsanız, internet üzerinden bulmanız gerekiyor.

Oyun ROM’larından bazılarını buradan indirebilirsiniz.

MAME tarafından sunulan oyun ROM’ları

MAME, klasik oyunların orijinal üreticileri tarafından çeşitli oyunları, ücretsiz, ticari olmayan kullanım için sitesine eklemiştir. Gelecekte, bu listeye daha fazla oyun eklemek mümkün olacak gibi gözüküyor.

Not: Bu sayfalardaki ROM’lar yalnızca bu sitede üzerinden ücretsiz olarak dağıtımına izin verilmiştir. Başka sayfalarda bu oyunları yayınlamak için, oyun ücreticilerinden izin almanız gerekmektedir.

MAME Oyun Rom’ları buradan indirebilirsiniz.

MAME İçin Yorum Yap