NetMarketShare ve StatCounter verilerine göre en çok kullanılan tarayıcı sıralaması

Sponsorlu Bağlantılar

Geçtiğimiz ay, Chrome’un pazar payında yükselişini sürdürdüğü, ancak Microsoft Edge yavaşça sürünerek geçtiği ortaya çıktı. Öte yandan, küçük oranlarla da olsa Safari, Firefox büyürken İnternet Explorer kullanıcı tabanını kaybediyor.

NetMarketShare ve StatCounter verilerine göre hangi tarayıcı pazar payını elinde tutuyor öğrenebiliriz. Google Chrome yaptığı yenilikleri, gelişmeleri ve hızı bile kullanım oranında bir değişiklik yapamıyor. Yani bundan bir yıl önce Chrome kullanıcı sayısında küçük oranların dışında pekte değişen bir durum yok.

NetMarketShare‘e göre, Google Chrome’un pazar payı geçen ay %59’dan bugün %59.36’ya yükseldi. Tarayıcı, bir süre bu yüzde hafif artış oranını korudu. StatCounter, geçen ay bildirilen %63.45’lik küçük bir düşüş olmasına rağmen Chrome’un masaüstü pazar payını %63.35 seviyesinde tutuyor.

StatCounter’a göre tarayıcı kullanım sıralaması

Bu arada, NetMarketShare, Microsoft Edge’in piyasanın %5.63’ünü aldığını ve önceki rapora kıyasla 0.01 puanlık bir artış olmadığını ve hata marjının içinde olduğunu bildiriyor. Bununla birlikte, StatCounter benzer bir artış kaydediyor ve tarayıcının şu anda %3.74’lük payına sahip olduğunu iddia ediyor.

Öte yandan, NetMarketShare, Internet Explorer’ın pazar payının düşmeye devam ettiğini ve şimdi kullanıcı tabanının %17,55’ini oluşturduğunu bildirmektedir. Firefox ve Safari hafif bir artış gösterdi ve sırasıyla %11.98 ve %3.56 oranına sahip. “Diğer” tarayıcılar da ılımlı bir artış gösterdi ve %1.91’lik bir pazar payı elde etti.

NetMarketShare’e göre tarayıcı kullanım sıralaması

Bununla birlikte, bu istatistiklerin söz konusu şirketlerin ortak web siteleri ve izleme kodlarının sağladığı verilere dayanılarak derlendiğini dikkate almak önemlidir, bu nedenle gerçek durumu tamamen tasvip etmeyebilir. Bununla birlikte, NetMarketShare ve StatCounter sırasıyla dünya genelinde 20.000 ve 2.5 milyon siteden veri topluyor.

NetMarketShare ve StatCounter verilerine göre en çok kullanılan tarayıcı sıralaması İçin Yorum Yap