NFO ve DIZ Dosyası Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows bilgisayarda nfo ve diz dosyalarına rastlamış olabilirsiniz. Bu dosyaların ne olduğu hakkında bir bilgiye sahip değilseniz yazımızı okumaya devam edin.

Normalde NFO dosyası, Microsoft Info Viewer (Microsoft Bilgi Görüntüleyici) ile ilişkilidir. Eğer warez sitelerden yazılım indirdiyseniz, hemen hemen her zaman bu dosyaları alacaksınız.

nfo ve diz dosyaları nedir?

Aslında bu dosyaların farklı bir uzantısı ve genellikle bazı ASCII karakter ile sadece metin dosyalarıdır.

.nfo dosyası temelde 80 karakter ile sınırlı genişliğe sahip bir metin dosyasıdır. nfo dosyalarında, uygulama veya oyun hakkında tüm bilgiler; dahili yazıcı veya kurulum talimatları ve gerekirse serial numarası bulunur.

.diz dosyası, genellikle sadece uygulama adı ve sürüm grupları adı ile sadece bir dosya etiketi gibi bilgilerin yer aldığı dosyalardır.

.nfo ve .diz dosyaları düzgün görüntülemek için bu dosyaları açacak NFO ve DIZ görüntüleyici kullanmalısınız.

NFO ve DIZ dosyasi nedir

NFO ve DIZ dosyası açma programları

DAMN NFO Viewer NFO ve DIZ dosyaları gibi ASCII Art içeren metin dosyaları görüntülemek için tasarlanmış ücretsiz bir programdır.

GetDiz basit ama becerikli bir metin editörü ve NFO ve DIZ dosyaları açmak için ücretsiz programdır. Ayrıca DIZ, NFO, TXT, INI formatında veya bir GIF görüntü dosyası olarak dosyalarınızı kaydetmeyi sağlar.

Bu iki dosyayı bilgisayardan kaldırmak istiyorsanız herhangi bir program gerekmez. Normal bir dosyayı nasıl siliyorsanız öyle silin. .nfo ve .diz dosyaları arayın ve silin.

NFO ve DIZ Dosyası Nedir? İçin Yorum Yap