NxFilter

Sponsorlu Bağlantılar
4.1.2 p1
Sponsorlu Bağlantılar

NxFilter: DNS Sunucu, Web Filtreleme Programı

NxFilter kurumsal ortamlar için tasarlanmış ücretsiz bir DNS filtreleme, web filtreleme programıdır. NxFilter alan adları ve içerik kategorilerine dayalı internet trafiği filtreleme yeteneğine sahip olan DNS filtreleme sunucusudur. Buna ek olarak, malware ve botnet faaliyetine karşı ağınızı korumak için DNS paket incelemesini kullanabilirsiniz.

NxFilter bir DNS proxy sunucusu gibi davranır. NxFilter örneğini IP adresini korumak istediğiniz tüm makinelerde DNS ayarlarını değiştirmeniz gerekir. DNS NxFilter sunucuyu kullanan her makine otomatik olarak global veya kullanıcı bazlı ayarlara göre korunacaktır. Ayrıca istatistiksel grafikler ve ayrıntılı raporlar sağlar: (Varsayılan şifre: admin) Bir tarayıcı tabanlı arayüzünden filtreleme seçenekleri yapılandırabilirsiniz.

Daha hızlı ve daha hafif

Squid proxy’ye veya başka bir HTTP proxy’sine dayanan birçok web filtreleme ürünü vardır. Bu yaklaşımla ağınızda ciddi bir gecikme yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni, web trafiğinizin ağınızdaki web filtrenizin bir noktasından geçmesi ve ağınızdaki şişe boynu olmasıdır. Bu gecikme problemi, daha fazla sayıda kullanıcınız olduğunda daha da büyür.

Bu DNS filtreleme ve NxFilter bir DNS filtresidir. Temel olarak filtreleme yeteneğine sahip bir DNS sunucusudur. Hafif ağırlıklı DNS protokolünü kullandığından trafiğinizin herhangi bir yere taşınmasına gerek yoktur. NxFilter ile gecikme sorunu yaşamıyorsunuz.

İnternet hızınızı artırma

Bazı kullanıcılar, ağlarına NxFilter’i kurduktan sonra internet hızlarının büyük ölçüde iyileştiğini bildirdi. NxFilter DNS arama için yerel önbellek tutar çünkü. Diyelim ki ağınızda herkes Google kamu DNS sunucusu kullanıyor. Onların DNS sorgularının internet üzerindeki DNS sunucusuna gönderilmesi gerekir ve yanıtları geri almak için beklemek zorundadırlar. Ancak, ağınızda NxFilter varsa, ön DNS sunucusundan gelen DNS yanıtı için önbellekte tutar ve ağ trafiğini büyük ölçüde azaltır ve kullanıcılarınız internetteki bir kamu DNS sunucusundan gelen yanıtları beklemek zorunda değildir.

Kötü amaçlı yazılım / botnet algılama

Gerçekte, zararlı yazılım (malware) ve botnet programları kendileri tarafından ağ sunucusu / istemci programlarıdır. Doğal olarak, DNS protokolüne büyük oranda güveniyorlar. NxFilter, DNS paket denetimi temel alınarak kötü amaçlı yazılım ve botnet algılayabilir.

Uzaktan filtreleme

NxFilter, site dışındaki kullanıcıların veya mobil çalışanların internet faaliyetlerini filtrelemek için birkaç uzaktan filtreleme istemci yazılımı sunmaktadır. Windows, Mac OS ve Chromebook için mevcuttur.

NxFilter İçin Yorum Yap