OptikOS - Optik Okuyucu

Sponsorlu Bağlantılar
9.1
Sponsorlu Bağlantılar

OptikOS - Optik Okuyucu Sistemi

OptikOS Optik Okuyucu, tarayıcıyı optik okuyucu sisteme dönüştüren bir programdır. Akıllı okuma modülü ve teknik özellikleri gelişmiş bir araçtır.

OptikOS yazılımı birçok konfigürasyon da çalışabilir. Okuma hızı, bilgisayar konfigürasyonunuz ile doğru orantılıdır. Okuma işlemi, görüntü işleme teknikleri ile yapıldığından hızlı bir okuma için daha iyi bir bilgisayar tercih edilmelidir. Bazı bilgisayarlarda bir formun değerlendirilmesi 0,7 sn sürerken yeni model bir bilgisayar ile bu süre 0,3 sn lere düşebilmektedir.

Akıllı okuma modülü:

optikos-optik-okuyucu-akilli-okuma-modulu 1. sorunun cevabını A olarak okur.

2. sorunun cevabını B olarak okur.

3. sorunun cevabını A olarak okur.

Diğer soruların cevabını ise B olarak okur.

Öğrenci 1.soruda önce B işaretlemiş ve sonra bunu kötü bir şekilde silip A kutucuğunu işaretlemiştir. 2. soruda ise 1. soruda sildiği kutucuktaki kadar işaretleme yapmış olmasına rağmen program otomatik olarak 1. soruyu A, 2. soruyu B okumaktadır. Benzer şekilde 3. soruyu A, 4. soruyu da B olarak okumaktadır.

Kutucukların bir kısmı tükenmez kalemle işaretlenmiştir. Optik Okuyucu programı hatasız bir şekilde kağıt okuma işlemini gerçekleştirmektedir. OptikOS Optik Okuyucu, yeni puan sistemine göre güncellenmiş olup tüm katsayılar tanımlanan her sınava otomatik aktarılmakla birlikte elle de girilebilir şekilde ayarlanmıştır. OptikOS ile sınav tanım işlemi yaparak, cevap anahtarı elle girilebildiği gibi tarayıcıdan da alınabilmektedir. Kağıt yapısı, rengi gibi özelliklerden bağımsız olarak kağıt okuyabilmektedir. OptikOS optik okuyucu ile standart ölçülerde ki her türlü optik formları sanki bir oyun oynarcasına 1 dakika gibi kısa bir sürede sisteme tanıtarak okuma ve değerlendirme yapabilirsiniz.

OptikOS Optik Okuyucu Teknik Özellikleri

Programdaki hassasiyet ayarları ile matbaadan kaynaklanan basım hatalarına göre sensör bazlı optik okuyucularda “normalde okunmaz” denilen hatalı kağıtları dahi çok basit birkaç parametre değişikliği ile okuyabilme, Kağıt, tükenmez kalemle (siyah,mavi,kırmızı) işaretlenmiş olsa dahi kağıdı başarıyla okuyabilme, Yine aynı şekilde öğrencilerin işaretleme kalitelerine göre hassasiyet ayarlarında yapılacak birkaç değişiklik ile çok kötü işaretlenmiş kağıtları okuyabilmektedir.

OptikOS Optik Okuyucu Programı ile öğrenci bilgilerini bilgileri aktar diyerek DAT veya TXT olarak dışarı aktarmakadır.

Günümüz Optik okuyucularına göre OptikOS Optik Okuyucu fiyatlarımızı siz değerli müşterilerimizin memnuniyeti açısından daha uygun tutmaktayız.

Gerekli katsayıların girilmesi ile otomatik olarak puan hesaplaması, Genel sıralama veya birden fazla dershane tarafından yapılan sınavlar için ayrı ayrı grup sıralaması yapabilme,

Optik formu değerlendirme sonucu öğrencilere verilmek üzere İlköğretim için iki adet karne mevcut olup bunlardan biri matbaa çıkışlı kağıttaki ilgili yerleri doldurmak üzere tasarlanmış karne olup, diğeri ise normal boş bir A4 kağıda üç öğrenci sonucunu net grafikleriyle beraber dershane adı vs. bilgileri basabilme,

ÖSS için ise 3 farklı karne mevcut olup tamamında net grafiği dahil gerekli tüm bilgileri görebilme, YGS ve LYS de sorular için tanımlamış olduğunuz konulara göre doğru, yanlış,net sayılarını ve yüzdelerini görebileceğiniz konu analizi. KTT(Konu Tarama Testi) ile günlük ya da haftalık olarak öğrenci performans ve gelişimini ölçebilme imkanı. İstenilen YGS ile ilişkilendirerek dinamik olarak Yabancı Dil öğrencilerinizin sınavlarını yapabilme imkanı. YDS puanına etkisi olacak derslerin verilerini belirtmiş olduğunuz YGS den alarak doğru ve kesin sonuçlar üretebilir, rehberlik çalışmalarınızda öğrencilerinize daha etkin planlama sunabilirsiniz.

Benzer şekilde program sayesinde KPSS sınavlarını değerlendirebilirsiniz. Program yine aynı şekilde KPSS içinde birçok rapor sunmaktadır. Soru Frekans Analizi sayesinde öğrencilerinizin, il, ilçe, okul, sınıf, şube ve grup bazda başarılarını, sorularını cevaplama oranlarını görebilir, stratejilerinizi ve planlarınızı denetleyebilirsiniz.

Değerlendirmesi yapılmış olan bir sınav daha sonra katsayıları, cevap anahtarı, doğru/yanlış götürme oranı, soru iptali vs. gibi parametrelerde yapılan değişlikler doğrultusunda sınavı anında yeniden değerlendirebilmektedir.

Tüm bilgiler doğrudan raporlanabildiği gibi aynı zamanda da tamamı Excel’e aktarılabilmektedir. Daha da fazlası olarak bu raporlamaların tamamını internetten yayınlamanız için HTML formatına yani Web sayfasına otomatik olarak çevirebilmektedir. Kağıt, okuyucuya eğri konulsa dahi “otomatik düzeltme” özelliği ile başarıyla okuyabilmektedir.

Yapılan sınav değerlendirmesini Türkiye genelinde dershane programlarının standart olarak kullandıkları .txt(.dat) formatına çevirebilme, Çok sayıda farklı imtihan okuyabilme ve bunları farklı veritabanlarında tutabilme özelliği ile de diğer dershanelerden gelecek kağıt okuma taleplerine cevap verebilme, Tek bir tuşla yüzlerce kağıt okuyabilme, Geçmiş yılların bilgileri de dahil olmak üzere istenilen şekilde geriye dönük raporlamaların yapılabilmesidir.

Soru ve Şık Analizi , Soru frekansı analizi yapabilme özelliği. Örneğin yapılan bir sınavda A kitapçığına sahip olan öğrencilerin Türkçe-Sosyal veya Matematik-Fen kısmından 5.soruyu kaç kişi doğru, yanlış işaretlemiş veya kaç kişi bu soruyu boş bırakmış gibi analizleri yapabilme ve bunları raporlayabilme. Şık analizinde ise yapılan sınavda örneğin Türkçe-Sosyal veya Matematik-Fen kısmından 27. sorunun A,B,C,D,E şıklarını kaç kişi işaretlemiş ve bu sorudaki doğru bilme yüzdesini görebilme ve bu sayede soruların çeldiriciliği gibi istatistikleri çıkarabilme olanağı sunar.

Raporlama kısmı ile öğrenci sınav sonuçlarından istenilen alana göre dinamik olarak rapor alınabilmektedir. Yani normalde hiç istenmeyen bir rapor olarak örneğin öğrencilerin kitapçık türlerine, grup numaralarına, dershane numaralarına veya Sayısal kısımdan Kimya’da öğrencilerin yanlış sayılarına göre artan veya azalan şekilde tek ekranda tek tıklama ile rapor alabilme özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında genel olarak istenen standart raporlar alabilme, Yapılan sınavda birden fazla grup var ise yine bir önceki özellikte olduğu gibi grupların ayrı ayrı raporlarını alabilme, Tarayıcı ayar formu ile tarayıcınızın tüm ayarlarını(Resolution, Brightness, Contrast vs.) değiştirebileceğiniz gibi istediğinizde yine aynı ekrandan yazılıma başka bir tarayıcıyı ilişkilendirilebilmektedir.

admin Hakkında

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Sizlere daha açıklayıcı bilgiler vermek için yazılım alanını tercih ettim. Blog yazıları, program, oyun, mobil uygulamalar ile ilgili faydalı bilgiler sunmak istiyorum. Umarım sizler için faydalı olur.

OptikOS - Optik Okuyucu İçin Yorum Yap