Rainmeter, widget ve temalar ile Windows masaüstü kişiselleştirme sağlar

Sponsorlu Bağlantılar

Windows’un önceki sürümlerinde masaüstü araç çubuklarını sevdiniz mi? Pek çoğunu sevmiştik, çok da faydalıydı. Peki, widget’ları Windows 10‘a geri getirmek istiyor musunuz? Tam olarak widget’lar olmasa da Rainmeter ile neredeyse benzer ya da daha iyi bir deneyime sahip olabilirsiniz. Rainmeter, masaüstünüze widget’lar ve temalar eklemenize izin veren ücretsiz bir açık kaynaklı masaüstü kişiselleştirme/özelleştirme programıdır.

Windows için Rainmeter nasıl kullanılır

En popüler arayüzI özelleştirme araçlarından biri olan Rainmeter, bu alanda çokça dikkat çekiyor. Araç, kendi kaplamalarınızı oluşturup uygulayabileceğiniz temaların temel modeli üzerinde çalışır. Veya başkası tarafından oluşturulan temaları/kaplamaları indirebilirsiniz. Çevrimiçi olarak çok sayıda iyi skin bulabilirsiniz. Rainmeter topluluğundan insanlar genellikle çalışmalarını ücretsiz olarak dağıtıyorlar.

En sevdiğiniz cildi/skin indirip yükledikten sonra, özelleştirmeye başlayabilirsiniz. Masaüstünüzde herhangi bir yere bir cilt/skin yerleştirebilir ve konumunu kilitleyebilirsiniz. Göz önüne almanız gereken temel kaplamalardan bazıları zaman / saat kaplamaları, hava durumu skini, yapılacaklar listesi ve donanım durumu.

Bir cilt, hava durumunu gösteren veya bir müzik çalar veya yapılacaklar uygulaması kadar etkili bir hava widget’i kadar basit olabilir. Binlerce seçenek ve milyonlarca kombinasyonunuz var. Sonsuz olanaklara sahip olmak için çok sayıda farklı kaplamaları indirebilir ve çeşitli unsurları kombinasyon halinde kullanabilirsiniz.

Rainmeter ayrıca düzenleri destekler, düzenleri kaydedebilir ve ileride kullanabilirsiniz. Düzenler masaüstünüzdeki farklı derilerin çeşitli ayarlarını ve göreli konumlarını depolar.

Rainmeter skinleri/kabukları bulma

Çeşitli geliştiriciler tarafından en son kabukları/skinleri bulmak için Rainmeter ‘Discover‘ bölümüne gidin. Ayrıca, kendi skin’lerinizi hazırlamak için başlayabileceğiniz temel bir cilt/skin de vardır. DevianArt, Rainmeter skinlerin en büyük deposudur ve aslında istediğiniz şeyi bulabileceğiniz bir yerdir.

Ayrıca, bilgisayarınız için derileri alabileceğiniz diğer web siteleri de vardır. Bir cildin düzenlenmesi de mümkündür, yapmanız gereken tek şey cildinize sağ tıklamak ve ‘Kabuk Düzenle’yi seçmek. Bu, o cilt için kodu kolayca görüntüleyip düzenleyebileceğiniz yeni bir not defteri penceresi açar.

İstediğiniz şekilde Rainmeter skinleri/kabukları oluşturma

Rainmeter, bilgisayarınızı özelleştirme ile ilgilidir ve tam anlamıyla herkes sıfırdan başlamak ister. Rainmeter, kabukları geliştirmeye başlamanızı sağlayan eksiksiz bir el kitabı sağlar. İhtiyacınız olan tek şey Rainmeter’in bilgisayarınıza yüklenmiş iyi bir metin editörüdür. Bu el kitabı, temel bilgilerden Rainmeter’in tüm gelişmiş konseptlerine kadar size yol gösterir. Ayrıca, el kitabı DevianArt ve benzeri diğer web sitelerinde skinleri bir paket olarak yayınlamaya yönelik öğreticiler içerir.

Rainmeter, aktif bir topluluğun desteğiyle harika bir masaüstü kişiselleştirme/özelleştirme aracıdır. Birkaç skin üzerinde çalışan meraklıları bulabilir ve masaüstlerini daha güzel gösterebilirsiniz. Bir tasarımcı iseniz veya arayüz tasarımında ve geliştirilmesinde bir şeyler denemek istiyorsanız, Rainmeter iyi bir başlangıç olabilir.

Rainmeter İndir
Windows masaüstü kişiselleştirme/özelleştirme için ücretsiz gelişmiş program

Rainmeter, widget ve temalar ile Windows masaüstü kişiselleştirme sağlar İçin Yorum Yap