Sandboxie Kurulumu ve Kullanımı (Resim Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

Sandboxie kötü amaçlı yazılım, kötü amaçlı programları, truva, casus yazılım, solucan, virüs ve bilgisayara zarar verecek herhangi bir tehdide karşı bilgisayarınızı korumak için yardımcı olur. Online olduğunuz durumlara bilgisayarınızı tehlikelere karşı korumak için bilgisayarınız ve program arasındaki bir güvenlik duvarı gibi düşünebilirsiniz. İndirdiğiniz dosya, uygulama, yazılım, program veya herhangi bir şeyin güvenli olmadığını düşünüyorsanız Sandboxie programının oluşturduğu sanal ortamda deneyebilir ve bu sayede bilgisayarınızı koruma altına alabilirsiniz. Sanal ortamda gerçekleşen hiç birşey bilgisayarınıza zarar veremez.

Sandboxie sanal ortamda yazılımları, uygulamaları çalıştırır ve bilgisayarınızı tehlikeleri karşı korur. Kısacası bir güvenlik programı görevini görür.

Sandboxie Kurulumu

Sandboxie indirin ve uygulamayı yüklemek için setup.exe dosyasını çalıştırın, Açılışta programın dilini seçin ve devam edin. Turkish seçeneğini seçin ve programı Türkçe olarak kullanın.

Sandboxie-kurulumu

Yüklemeyi tamamlamak için birkaç dosya ve sürücü indirecektir. Bundan sonraki İleri seçenekleri tıklayarak kurulumu tamamlayın.

Sandboxie-kurulumu-1

 

Sandboxie Kullanımı

Kurulum tamamlandıktan sonra Sandboxie Control penceresi ve Yazılım Uyumluluğu penceresi açılacak. Bilgisayarınızda yüklü olan ve Sandbox ortamında çalıştırabileceğiniz programların listesini göreceksiniz. Bu pencerede Ekle ve Kaldır düğmelerine tıklayarak programları ekleyip kaldırabilirsiniz. Buradan seçenekleri belirledikten sonra Tamam düğmesine tıklayın.

Sandboxie-kurulumu-2

Yazılım Uyumluluğu penceresindeki Tamam düğmesine tıkladıktan sonra, Sandboxie kullanımı ile ilgili eğitici bir sihirbaz çıkacak.

Sandboxie-kullanimi

Eğitim adımlarını ilerleyin. Sandboxie içeriklerini sil adımına geldiğiniz zaman size bir görev verecek. Saatin olduğu yerde oluşan kısmı göreceksiniz. Sandboxie simgesine sağ tıklayın İçerikleri Sil seçeneğine tıklayın. Sonra İleri düğmesinin yanıp söndüğünü göreceksiniz. İleri düğmesine tıklayın ve eğitimi tamamlayın.

Sandboxie-kullanimi-1

Eğitimden sonra Sandboxie Control penceresini göreceksiniz. Sandboxie DefaultBox seçeneğine sağ tıklayın ve Sandbox ile Çalıştır seçeneği ile çalıştırmak istediğiniz mevcut seçenekleri seçin.

Sandboxie-kullanimi-2

Biz Web Tarayıcısı Çalıştır seçeneğini seçtik. Varsayılan web tarayıcısı açılacaktır. Tarayıcı pencere kenarına fareyi getirdiğiniz zaman sarı olduğunu göreceksiniz. Pencere kenarının sarı olması Sandbox ortamında çalıştığınızın göstergesidir. Artık güvenli bir şekilde web tarayıcıda çalışabiliriz. Diğer seçenekleri de, bu şekilde çalıştırın.

Sandboxie-kullanimi-3-

Sandboxie ile yapmanız gerekenler bittikten sonra, Eğitimde yaptığınız gibi İçerikleri Sil yaptıktan sonra programı kapatın.

Umarız bu yazımız sizler için faydalı olmuştur. Bu konu ile ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız, yorum yazın sizlere yardımcı olalım.

Sandboxie Kurulumu ve Kullanımı (Resim Anlatım) İçin Yorum Yap