Synfig Studio

Sponsorlu Bağlantılar
1.0.2
Sponsorlu Bağlantılar

Ücretsiz 2D Animasyon Tasarım Programı

Synfig Studio (ayrıca Synfig olarak da bilinir), ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir 2D vektör grafikleri ve zaman çizelgesine dayalı bilgisayar animasyon programıdır. Film kalitesinde 2D animasyonlar hazırlamak için tasarlanmış program, ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Synfig, çeşitli türden birçok katmanı destekler; Geometriler, degradeler, filtreler, çarpıtmalar, dönüşümler, fraktal ve diğerleri. Tam özellikli kemik sistemi, bitmap görüntüleri kullanarak kesme animasyonu oluşturmanıza veya vektör resminizi kontrol etmenize olanak tanır. Skeleton Distortion katmanı, bitmap sanatına karmaşık deformasyonlar uygulamanıza izin verir. Synfig, Sound katmanı kullanarak animasyonunuzu soundtrack ile senkronize etmek için temel özelliklere sahiptir. Linux kullanıcıları, JACK entegrasyonu ile tam özellikli ses editörlerinin tüm avantajlarını elde edebilir.

Geliştiricilerin amacı, “daha az insan ve kaynak ile film-kalite animasyonu” üretebilen bir program oluşturmaktır. Yazılım, animatörün her bir kareye gölgelendirme çizmesi zorunda kalmamak için, bir alan içindeki kavisli eğimleri kullanarak yumuşak gölgelendirme benzetimi yapabilir. Aynı zamanda radyal bulanıklıklar gibi katmanlara veya katman gruplarına uygulanabilen diğer gerçek zamanlı efektler de vardır, bunların hepsi çözünürlükten bağımsızdır. Diğer özellikler, satırların genişliğini kendi kontrol noktalarında kontrol etme ve animasyon yapma yeteneğini ve ilgili nesnelerden birine ait herhangi bir veriyi bağlama yeteneğini içerir. Synfig, High Dynamic Range Imaging ile de çalışır.

Synfig, animasyonlarını sık sık gzip ile sıkıştırılmış kendi XML dosya biçiminde saklar. Bu dosyalar, .sif (sıkıştırılmamış), .sifz (sıkıştırılmış) veya .sfg (zip kapsayıcısı biçimi) dosya adı uzantısını kullanır. Dosyalar vektör grafikleri verilerini depolar.

Synfig, AVI, Theora ve MPEG gibi video formatlarının yanı sıra MNG ve GIF gibi hareketli grafik formatlarını da oluşturabilir. PNG, BMP, PPM ve OpenEXR gibi formatları kullanarak bir dizi numaralı resim dosyasına da dönüşebilir. Synfig’in SVG içe aktarma için temel desteği var.

2D animasyon yapmak için kaliteli ve ücretsiz bir program arıyorsanız Synfig Studio yazılımını denemenizi tavsiye ederiz.

Synfig Studio İçin Yorum Yap