Vlog Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Video ve Blog kısaltmalarından oluşan Vlog, alışılagelmiş blogların yerini videoların alacağı yeni bir blog sistemi. Günümüzde yazı okumak bile artık zaman kaybı olmaya başladı. Buna en iyi çözüm olarak Vlog oluşturuldu. Blogger olmak bazıları için çok zor ancak herkesin vlogger olmak için uğraşacağı ortada.

video-blog

Vlog Nedir? Basit bir deyişle video blog veya video içerik içeren bir blog. Video blog (Vlog) şimdi yazılım ve barındırma çok daha ucuz hale getirilmekte ve video bölümleri içeren (Google gibi) arama motorları, ekipmanları ile daha yaygın hale geliyor.

Blog, yazarların kendi hayatında yaşadığı veya belli bir konuda insanlara yardımcı olacak önemli notları paylaştığı bir sistemdi. Vlog ile bloggerlar belirli bir konuya bağlı olarak, günlüklerini veya o anki ruh hallerini kolayca anlatacakları kısa video kayıtları sunacak.

Vlog (Video blog), bloggerlar ve okuyucular için daha keyifli ve her şeyi daha kolay hale getirecek yeni blog sistemi. Artık blog okuyucuları, blog izleyicileri olacak.

Okumanın ülkemizde zaman kaybı olduğunu hepimiz iyi biliriz. Hiç olmazsa internet sayesinde okuma alışkanlığı çok az da olsa artmıştı. Artık Vlog sayesinde, yeni oluşan bu okuma alışkanlığı da ortadan kalkacak. Treni izleyen bir öküz sürüsünün oluşacağını söylesek abartmış olmayız.

Okumak ümidiyle diyeceğim ama YouTube, Facebook bunu bizden alalı çok oldu. Wikipekia’dan aldığım aşağıdaki önemli bilgiyi paylaşmak istiyorum;

Video Blog Türleri: Video bloglar amatör ve ticari olmak üzere ikiye ayrılmışlardır. Dünya’da videonun önlenemez yükselişi ile beraber sayısı çok yüksek olan video izleyicisi büyük bir reklam mecrası haline gelmiştir. Bunu göz ardı etmeyen reklam sektörü özellikle Amerika’da video bloggerlar ile anlaşarak onlara amatör görünümlü özel prodüksiyonlar yaptırmaya başlamıştır.

Blog nedir: Yazarın kendi hayatından önemli anları, olayları sunduğu bir paylaşım sistemi. Belli bir konuya bağlı olarak veya kendi kafasına göre yazıp paylaştığı ortam.

Blogger nedir: Blog yazarları.

Vlog nedir: Yukarıdan ne sonuç çıkardınız? Vlog, kısacacı Video blog demektir.

Vlogger nedir: Vlog içerik sağlayıcısı. Yani canlı yayın veya kısa videolar hazırlayıp Video blog (Vlog) sisteminde paylaşmak.

admin Hakkında

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Sizlere daha açıklayıcı bilgiler vermek için yazılım alanını tercih ettim. Blog yazıları, program, oyun, mobil uygulamalar ile ilgili faydalı bilgiler sunmak istiyorum. Umarım sizler için faydalı olur.

Vlog Nedir? İçin Yorum Yap