WinDirStat

Sponsorlu Bağlantılar
1.1.2
Sponsorlu Bağlantılar

Ücretsiz Sabit Disk Analiz ve Temizleme Programı

WinDirStat Windows için ücretsiz, açık kaynak kodlu disk analiz ve temizleme programıdır. Mac OS X kullanıcıları Disk Envanter X veya GrandPerspective alternatifleri kullanabilir. Linux kullanıcıları KDirStat veya Baobab olarak diğerlerini (gnome-utils paketinin bir bileşeni modülü) kullanabilir. Program kullanılan alanı sonuçlarını renkli grafik görüntü ile sunar, yerel bölümleri veya tüm sabit disk sürücüsünü tarayabilir. Disk alanını gereksiz dosyaların kapladığını düşünüyorsanız istenmeyen dosyaları silmenize olanak sağlayan bir temizleme aracı mevcuttur. Bu aracı kullanmanın avantajı, bilgisayarınızda en çok yer kaplayan dosyaları tanımlamak ve ayrıca ana program arayüzünden doğrudan dosyaları silebilirsiniz.

WinDirStat kullanım açısından çok kolaydır. Microsoft Windows kullanıyorsanız muhtemelen bilgisayarınızda disk analizi yapmak için program kullanmanıza gerek yoktur. “Bilgisayarım” üzerinden bölümleri kontrol edebilirsiniz. Bu uygulama, gerçek bir zaman tasarrufu sağlar ve harika bir yardımcı programdır. Program çok düşük dosya boyutuna sahiptir ve tüm kurulum işlemi en az 10 saniye sürer.

200-250 GB sabit disk alanına sahip bir laptopu taramak en fazla 2 dakika sürecektir. Ana arayüzü kullanımı kolaydır. Menü sekmeleri vardır.

Her dosyanın boyutunu temsil eden bir renk kombinasyonu vardır. Bir renge tıklarsanız, bu bölüm sabit diskinizdeki fiziksel konuma götürecektir. Fare ile sağ tıkladığınız zaman, bunları silmek veya başka bir işlem yapmayı seçebilirsiniz. Hatta çeşitli şekillerde Seçenekler sekmesinden WinDirStat yazılımını yapılandırabilirsiniz: Tam satır seçimi (varsayılan), ızgara gösterimi, çizgili arasında seçim ya da dilini değiştirmek mümkündür.

“Rapor” seçeneği bu program tarafından oluşturulan raporları özelleştirmek için izin verir. WinDirStat Windows için eski bir disk analiz programlarından biridir.

WinDirStat İçin Yorum Yap