Windows 10 Başlangıç Programları Ekleme ve Kaldırma Yöntemleri

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 önyükleme süresini artırmak için daha iyi yollarından biri Windows işletim sistemi başlangıçta çalışan programları durdurmaktır. Skype, Evernote ve TeamViewer gibi programlar otomatik olarak varsayılan ayarları ile Windows bilgisayar ilk açılışta çalışır.

Windows 7 sürümlerinde başlangıç programları kaldırma veya devre dışı bırakma seçeneği Sistem Yapılandırma yardımcı programı altında mevcuttu. Windows 8 / 8.1 ve Windows 10 sistemlerde ise Görev Yöneticisi altına taşındı.

Windows 10 başlangıç programları ayarlamak için pek yöntem vardır. Hem Programsız hem de program ile başlangıç programları ayarlamak isteyenlere özel yardımcı olacak yöntemleri paylaşıyoruz.

Windows 10 Başlangıç Programları Ekleme ve Kaldırma Yöntemleri

Windows 10 başlangıç programları ekleme veya kaldırma ayarlamaları yapmak için yardımcı olacak 2 kolay yöntem sunmak istedik. Ayrıca Windows 8.1 ve Windows 8 bilgisayarda da aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Görev Yöneticisini kullanarak başlangıç programları ekleme ve kaldırma:

1.AdımCtrl, Shift ve Esc tuşlarına birlikte basarak Görev Yöneticisini açın. Alternatif olarak Görev çubuğu üzerinde herhangi bir boş alana sağ tıklayarak da Görev Yöneticisini açabilirsiniz.

2.Adım: Görev Yöneticisi minimal görünümü ile başlatılırsa, gerçek Görev Yöneticisini görüntülemek için Diğer ayrıntılar bilgi düğmesini tıklayın.

3.Adım: Görev Yöneticisi penceresinde yer alan Başlangıç sekmesine tıklayın.

4.Adım: Programların listesini göreceksiniz. Burada Durum kısmının altında programlar için Etkin veya Devre Dışı seçeneklerini göreceksiniz. Başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programı seçin, sağ tıklayın ve Devre dışı bırak seçeneğini seçin. Başlangıçta çalışmasını istediğiniz programı eklemek için, programı seçin, sağ tıklayın ve Etkinleştir seçeneğini seçin. (Ayrıca ayarlamak istediğiniz programları seçerek pencerenin sağ alt kısmında bulunan Etkinleştir veya Devre dışı bırak düğmesine de tıklayabilirsiniz.)

windows-10-baslangic-programlari-ekleme-kaldirma-yontemleri-

CCleaner kullanarak başlangıç programları ayarlama:

CCleaner ve Glary Utilities gibi popüler Windows optimizasyon programları çoğu Windows başlangıcında çalışan programları eklemek veya kaldırmak için yardımcı olur. Bu yazımızda, popüler CCleaner (ücretsiz) kullanarak başlangıç programları eklemek veya kaldırmak nasıl yapılır göstereceğiz.

1.Adım: CCleaner yüklü değilse, CCleaner indirin.

2.Adım: Bilgisayara kurulumunu yaptıktan sonra CCleaner programını çalıştırın ve Araçlar ve ardından Başlangıçta‘yı tıklayın.

3.Adım: Windows sekmesi altında, başlangıçta kaldırmak istiyorsanız programı seçin ve Pasif seçeneğini seçin. Başlangıçta çalışan programlara eklemek istiyorsanız programı seçin ve Etkin seçeneğini seçin. (Başlangıçta çalışmayan programlar sönük olarak gösterilmektedir. Ayrıca seçtiğiniz program üzerine sağ tıklayarak da aynı şeyleri yapabilirsiniz.)

windows-10-baslangic-programlari-ekleme-kaldirma-yontemleri-1

Windows 10 Başlangıç Programları Ekleme ve Kaldırma Yöntemleri” İçin 4 Cevap

  1. Başlangıçı tıklayınca çıkan listede
    Glarysoft StartupManager
    Microsoft OneDrive
    Realtek HD Audio Yöneticisi

    programları var explorer eklemek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. nasıl explorer ekleyebilirim?

Windows 10 Başlangıç Programları Ekleme ve Kaldırma Yöntemleri İçin Yorum Yap