Windows 10’da Hızlı Başlatmayı Açma Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 daha eski sürümlerine göre daha hızlı olması gerekiyordu ve eski donanımlar üzerinde daha iyi çalıştırması gerekiyordu. OS donanım gereksinimleri açısından daha az talepkar olması gerekiyordu ama Windows 10 yükseltme yaptıysanız hız açısından verdiği sözü tutmuş gözükmüyor. Windows 10 bilgisayarınızı başlattığınızda son derece yavaş ise, önyükleme sürecini hızlandırmak için izin verecek küçük bir ayar var.

Windows 10 Hızlı Başlatmayı Açma

Denetim Masası uygulamasında güç planı seçenekleri penceresinden erişilir. ‘Güç Seçenekleri‘ sistem tepsisinde pil simgesine sağ tıklayın.

windows-10da-hizli-baslatmayi-etkinlestirme-nasil-yapilir

Güç Seçenekleri bölümünde, soldaki ‘Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin‘ seçeneğini tıklayın.

windows-10da-hizli-baslatmayi-etkinlestirme-nasil-yapilir-1

Aşağı doğru gelerek, ‘Kapatma ayarları‘ seçeneğine gidin ve ‘Hızlı başlatmayı aç‘ seçeneğini etkinleştirin.

windows-10da-hizli-baslatmayi-etkinlestirme-nasil-yapilir-2

Seçenek sönük şekilde ve değiştirilemiyorsa, yukarı doğru gelerek ‘Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir‘ seçeneğine tıklayın.

windows-10da-hizli-baslatmayi-etkinlestirme-nasil-yapilir-3

Daha sonra Kapatma ayarlarını düzenlemek mümkün olacaktır. Hızlı Başlatmayı Aç seçeneği aktif olarak Değişiklikleri kaydet düğmesine tıklayın.

windows-10da-hizli-baslatmayi-etkinlestirme-nasil-yapilir-4

Bu Windows 10 için önyükleme için gereken süreyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Eğer bilgisayarınız hala yavaş açılıyorsa, başlangıç programlarından hangisinin önyükleme süresini yavaşlattığını öğrenmek için Görev Yöneticisini kullanarak devre dışı bırakabilirsiniz. Görev Yöneticisi ile başlangıç programları kaldırmak veya başlangıç etkisini değiştirebilirsiniz.

Windows 10’da Hızlı Başlatmayı Açma Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap