Windows 10 Gizli Özellikleri ve Püf Noktaları

Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft’un Windows işletim sistemi herhangi bir şey değildir. Bu, ince ayar özelliklerinden oluşan bir yama işinden kaynaklanmaktadır. Her bir özellik, sırayla mümkün olan en iyi (çoğunlukla kişiselleştirilebilir) deneyimi yaratan bir takım mühendislerin sonucudur. Öyleyse, böylesine karmaşık, nüanslı ve geniş bir yazılım parçasında çoğu insanın bilmediği küçük püf noktaları ve kullanıcı arayüzleri vardır.

Burada, biraz daha Windows 10 deneyimi kazanmanıza yardımcı olacak 10 güzel ipucu listesini sunuyoruz. Ya da, en azından, bilmediğiniz bazı şeyler vardır. Bazıları Windows’da birkaç nesil için kullanılabilirken, bazıları Microsoft’un en yeni işletim sisteminin yerini almıştır.

Windows 10 sistemlerden gizlenmiş bazı hileler/numaralar vardır. Bu özelliklerden en azından bazılarını biliyorsunuz, ancak muhtemelen hepsini bilmiyorsunuzdur. Bunları Windows 10 Home çalıştıran Packard bell üzerinde denedik.

1. Gizli Başlat Menüsü

Eski Başlat menüsü tecrübesini beğeniyorsanız, yine de sahip olabilirsiniz. Sol alt köşedeki Windows simgesine sağ tıklarsanız, bir dizi tanıdık popüler hedef (Programlar ve Özellikler, Arama, Çalıştırma) içeren yazılı bir sıçrama menüsü göreceksiniz. Tüm bu seçenekler standart menü arayüzü aracılığıyla kullanılabilir, ancak bu metinsel arayüz aracılığıyla onlara daha hızlı erişebilirsiniz.

2. Gizli Masaüstü Düğmesi

Bu masaüstü düğmesi aslında Windows 7’ye dayanıyor. Sayfanın sağ alt köşesinde gizli bir masaüstü düğmesi var. Görmüyor musun? Tarihin ve saatin kenarına doğru iyi bakın. Burada görünmez bir düğmenin küçük bir şeridi bulacaksınız. Sol tıkladığınız zaman açık pencereler simge durumuna indirilir ve masaüstü gösterilir. Sağ tıkladığınızda Masaüstünü göster ve Masaüstünde Peek özelliğini kullan seçeneklerini görürsünüz.

3. Ekranınızı Ctrl-Alt-D + Ok tuşları ile döndürün

Bu ipucu, çoğunuz için yararlı olmayacaktır, ancak Ctrl + Alt + D tuşlarına ve ok düğmelerinin herhangi birine basarak ekranınızı döndürebilirsiniz. Aşağı ok ters çevrilir, sol veya sağ ok düğmeleri yanlarından 90 derece döndürür ve yukarı ok standart yönlendirmeye geri getirir. Birden fazla ekran kullanırsanız, bu özellik yalnızca o ekranı belirli bir şekilde yönlendirebilmenizi sağlar.

4. Kutucuklara sağ tıklama

Kutucukları hızlıca kişiselleştirmek mi istiyorsunuz? Bir açılır menü istemeniz için sağ tuşa basmanız yeterlidir. Bu menü, Başlangıç’tan kaldır, yeniden boyutlandır, canlı kutucuğu kapat ve görev çubuğundan kaldır seçenekleri sunar.

5. Görev Çubuğunu sağ tıklayın

Araç çubukları, Cortana ve pencere düzenleri için bir dizi hazır ayara hızla erişmenizi sağlayacak kullanışlı bir menüdür. Orada çok seçenek var ve sadece bir tık uzakta.

6. Pencereyi sallama

Bu özellik aslında Windows 7’de kullanıma girmişti, ancak bir sürü kişinin bu konuda bilmediğini veya kullanmadığını fark ettim (ancak yapmaları gerekir, çünkü bu harika). Bir çok açık ekran veya pencere varsa, ve hepsini tek tek simge durumuna küçültme yerine bir pencerenin üst kısmından tutarak sallayın, tüm pencereler ortadan kaybolacaktır. Tekrar salladığınız zaman geri gelecektir.

7. Windows’u Pencereye Sürükle

Bu özellik Windows 7’nin sonuna kadar kullanılabilir, ancak bazı ekstralar Windows 10 içindir. Herhangi bir pencereyi tutup ekranın yanına sürüklerseniz ekranın yarısına sığacak şekilde ayarlanır.

Windows 10’da, pencerenin ekranın herhangi bir köşesine sürükleyerek pencerenin ekranın dörtte birini kaplamasını sağlayabilirsiniz. Birden fazla ekranı kullanırsanız, bir kenarlık köşesine sürükleyebilir ve pencerenin o köşede kalmasını sağlayabilirsiniz.

Çoklu pencerede çalışıyorsanız pencereleri nizami ölçüde ayarlamaya çalışmak yerine pencereyi kenarlara veya köşelere sürükleyerek otomatik boyutlandırılmasını sağlayabilirsiniz.

8. Sanal Masaüstleri Arasında Hızlı Geçiş Yapın

PC’nizde çoklu görev yapmak ister misiniz? Windows 10 ile Microsoft nihayet sanal masaüstlerine anında erişim sağladığı için sevinç duyabilirsiniz.

Denemek için öncelikle görev çubuğu üzerindeki Görev Görünümü simgesine tıklamanız gerekir. Bu, tüm açık pencerelerinizi simgelere ayıracaktır. Daha sonra, bu açık pencerelerin herhangi birini görev menüsünün alt kısmında temsil göreceksiniz yeni bir sanal masaüstü oluşturmak için sağ alt taraftaki “Yeni masaüstü” yazan bir düğmeye sürükleyebilirsiniz. Bu, örneğin, iş uygulamaları, kişisel uygulamaları ve sosyal medya uygulamaları farklı masaüstlerine ayırmanızı sağlar.

Görev Görünümü simgesine tıkladıktan sonra Windows düğmesi + Ctrl + sağ / sol ok tuşlarına basarak sanal masaüstleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu, farklı masaüstlerine ayrılmış tüm açık pencereler arasında otomatik geçiş yapmanıza izin verirken, masaüstündeki tüm simgeleri değiştirilmeden bırakır.

Sanal masaüstlerini kaldırmak için Görev görünümüne geri dönün ve tek tek sanal masaüstlerini silin; bu masaüstünde bulunan uygulamaları kapatmaz, daha sonra bunları bir sonraki daha düşük masaüstüne gönderir.

admin Hakkında

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Sizlere daha açıklayıcı bilgiler vermek için yazılım alanını tercih ettim. Blog yazıları, program, oyun, mobil uygulamalar ile ilgili faydalı bilgiler sunmak istiyorum. Umarım sizler için faydalı olur.

Windows 10 Gizli Özellikleri ve Püf Noktaları İçin Yorum Yap