Windows 10 Komut İstemi Açma ve Yönetici Olarak Çalıştırma Kısayolları

Sponsorlu Bağlantılar

Windows kullanıcılarının büyük çoğunluğu Komut İstemini yönetici olarak çalıştırma gereksinimi duymaz ama bazı görevler vardır yönetici haklarına sahip olmadan çalıştırıldığı zaman Erişim engellendi” hatası veya “Bu işlemi gerçekleştirme izniniz olmayabilir” uyarısı ile karşılaşabilir.

Windows 10’da yönetici olarak Komut İstemini çalıştırmak veya yükseltilmiş komut istemini çalıştırmanın bir çok yolu vardır. Windows 10’da Komut İstemini yönetici olarak çalıştırmak için aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz.

Not: Komut İstemini yönetici olarak nasıl başlatıldığını merak ediyorsanız bunu anlamak çok kolaydır. Aşağıda normal Komut İstemini çalıştırmakla yönetici olarak çalıştırma arasında farkı göreceksiniz.

Windows 10 Komut İstemi Açma Yöntemleri

windows-10-da-komut-istemini-yonetici-olarak-calistirma-yontemleri

Neyse, aşağıda Windows 10’da yönetici olarak komut istemi açmak için yöntemleri sıraladık.

1.Yöntem: Kısayol tuşunu kullanarak Komut İstemini yönetici olarak açma

Arama kısmına CMD yazın ve sonra Ctrl + Shift + Enter klavye tuşlarına birlikte basın. Komut İsteminin direkt çalıştığını göreceksiniz.

windows-10-da-komut-istemini-yonetici-olarak-calistirma-yontemleri-

2. Yöntem: Masaüstünden çalıştırma

Görev çubuğu üzerindeki Windows Logo tuşuna (Başlat düğmesi) sağ tıklayın veya klavyede Windows Logo + X kısayol tuşuna basarak çıkan pencereden Komut İstemi (Yönetici) seçeneğine tıklayın. Normal çalıştırmak için Komut İstemi seçeneğine tıklayın.

windows-10-da-komut-istemini-yonetici-olarak-calistirma-yontemleri-2

3. Yöntem: Arama özelliğini kullanarak çalıştırma

Bu yöntem birinci yönetimin aynısı sayılır. Tek bir farkla, bu durumda klavye kısayol tuşlarını kullanmıyorsunuz.

Arama kutusuna CMD veya Komut İstemi yazarak çıkan Komut İstemi üzerine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın. Sağ tıklamadan direkt tıklayarak normal çalıştırma yapabilirsiniz.

windows-10-da-komut-istemini-yonetici-olarak-calistirma-yontemleri-1

4. Yöntem: Dosya gezgininden çalıştırma

Windows logo + R tuşlarına basarak Çalıştır komut penceresini açın. Çalıştır kutusuna %windir%\System32\ yazın ve Enter’a basın.

windows-10-da-komut-istemini-yonetici-olarak-calistirma-yontemleri-4

Windows 10 Komut İstemi Açma ve Yönetici Olarak Çalıştırma Kısayolları” İçin 4 Cevap

  1. işe yaramaması normal çünkü çalıştır arama kutusuna satırına kodu eski yazmış,, komut istemi (cmd) yi yönetici olarak çalıştırmak isterseniz çalıştır arama kutusuna şu komutu yazın %windir%\System32\cmd.exe

Windows 10 Komut İstemi Açma ve Yönetici Olarak Çalıştırma Kısayolları İçin Yorum Yap