Windows 10, 8, 7 Bilgisayarda Temp Klasörü Nasıl Silinir?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows’ta bulunan Temp klasörü geçici olarak ihtiyaç duyulan dosyaları içinde barındıran, sistem tarafından oluşturulmuş bir klasördür. Her ne kadar işe yarar gibi gözükse de, çoğu kullanıcının Temp klasöründen haberi bile yoktur. Zaten o kadar da ihtiyaç duyulan bir şey değildir.

Temp klasörü içinde bulunan dosyalar geçici olarak işe yarar ama işiniz görüldükten sonra yine aynı yerde kalır. Böylece boş yere yer kaplamaktadır.

Tüm Windows 10, 8.1, 8, 7 sistemlerde aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Windows arama kısmından %temp% yazın Enter’a basın ve klasöre girin. Klasör içindeki herhangi bir dosyayı tek tek silebilirsiniz. Ama CTRL+A yapıp tüm dosyaları silmek istediğiniz zaman bu mümkün olmayacaktır. Çünkü Windows o an kullanılan dosyaların silinmesine engel olacaktır. Zaten böyle bir şeyi yapmamak gerekir.

Temp klasörü bilgisayarı sürekli açık tutan veya çoğu zaman kapatmayan kullanıcılar için faydalıdır. Ama her gün bilgisayarı kapatıp açan bir kullanıcı iseniz Temp klasörünü silmek sizin için daha iyi olabilir.

Bilgisayar her açılışında tertemiz bir Temp klasörün olmasını istiyorsanız bunun bir yöntem mevcuttur. DOS tarzı bir batch dosya oluşturup bir sonraki bilgisayar açılışında temiz bir Temp klasörü bulacaksınız.

Windows’ta Temp klasörü silme

Not defterini açın ve aşağıdakileri aynen yapıştırın;

rd %temp% /s /q
md %temp%

windows-7-8-bilgisayardan-temp-klasoru-nasil-silinir

Farklı Kaydet kısmında dosyanın kaydedileceği adres çubuğuna;

%AppData%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup yolunu yapıştırın ve dosyanın adını cleantemp.bat olarak kaydedin. Evet bitmiştir.

Bunu yaparak Başlangıç bölümünde sistem her açılışında Temp klasörü temizlenecektir. Bu oluşturduğunuz dosya bilgisayar her açılışında Temp klasörü içindeki her şeyi silecektir. Böyle her zaman temiz bir Temp klasörü ile bilgisayarı kullanmaya başlayacaksınız. Artık Temp klasörünü düşünmenize gerek yok.

Windows 10, 8, 7 Bilgisayarda Temp Klasörü Nasıl Silinir?” İçin 2 Cevap

Windows 10, 8, 7 Bilgisayarda Temp Klasörü Nasıl Silinir? İçin Yorum Yap