Windows 8 / 7 Başlangıç Programların Gecikme Zamanını Ayarlama

Sponsorlu Bağlantılar

Windows açılışında çalışan gereksiz programlar, Windows ön yükleme hızını düşürerek bilgisayarın daha yavaş açılmasına neden oluyor. Bundan dolayı da, bilgisayar açılışında çalışan programları devre dışı bırakmak veya geciktirmek bir gereksinim oluyor. Başlangıç programları devre dışı bırakarak Windows’un daha hızlı açılmasını sağlayan ücretsiz bir çok program vardır. WinPatrol, CCleanerAutoruns gibi başlangıç programları yönetmek ve bilgisayarı temizlemek için yardımcı bir çok araç vardır.

İsterseniz WinPatrol, Windows Startup Helper, Startup delayer programlar yardımıyla Windows açılış programların çalışmasını geciktirebilirsiniz. Bu üç ücretsiz program başlangıç programları geciktirmenin yanı sıra gecikme sürelerini de ayarlamanızı sağlar. Bu ücretsiz programlar sayesinde, bilgisayar açılışında çalışan programlar belli bir gecikmeden sonra çalışmaya başlayacaktır. Bu da Windows’u yapılandırmak anlamına gelir.

Başlangıç Programların Gecikme Süresini Ayarlama

Windows açılışta çalışan programların gecikme süresini ayarlamak için bu üç ücretsiz programı kullanabilirsiniz.

WinPatrol

WinPatrol, Windows bilgisayarınız için harika bir ücretsiz yazılımdır ve hızlı bir şekilde değişiklikler yapmayı sağlar. Gecikme zamanını ayarlamak için WinPatrol kullanabilirsiniz.

winpatrol-baslangic-program-gecikme-suresini-ayarlama

Startup Programs/Başlangıç Programları sekmesi altında, süresini ayarlamak istediğiniz programı seçin ve sağ tıklayın. Gecikmeli başlatma program listesine taşı (Move to delayed start program list) seçeneğini seçin. Şimdi Delayed Start/Gecikmeli Başlat sekmesini seçin ve programı seçin. Delay Options/Gecikme Seçenekleri üzerine tıkladığınızda çeşitli başlangıç gecikme seçenekleri sunulacak.

Açılır menüden birkaç dakika ya da saniye sonra başlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Windows Startup Helper

Startup Helper başlangıç ​​gecikmesi ve her program ile başlatma arasındaki süreyi seçmek için izin vererek, Windows açılış yükünü hafifletmek için tasarlanmış başka programdır. Sadece ayarlanan zamandan sonra başlar böylece, başlangıç ​​programların sırasını ve gecikme süresini ayarlamak izin verir.

windows-startup-helper-baslangic-suresini-ayarlama

 

Bunu kullanmak için, Add new item/Yeni bir öğe ekle üzerine tıklayın ve yürütülebilir tarayıcı için Program Path/Program Yolu düğmesini kullanın. Sonra, Delay times/Gecikme sürelerini ayarlayabilirsiniz.

Startup Delayer

Startup Delayer Standard Edition ücretsizdir. Öncelikli olarak bazı programları başlatmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca programları geciktirmenin yanı sıra gecikme süresini ayarlamak için kullanabilirsiniz.

startup-delayer-indir-

Yükleme sırasında, Windows bilgisayarınızda otomatik olarak Visual Studio C++ Runtime yükler.

Windows 8 / 7 Başlangıç Programların Gecikme Zamanını Ayarlama İçin Yorum Yap