Windows 8/7 Dosya Uzantısını Gösterme Gizleme Resimli Anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok dosya uzantısı bulunmaktadır. Bilgisayarlarda en çok kullanılan uzantılar Resim dosya uzantıları (.jpg .bmp .png .gif), Yazı dosya uzantıları (.txt .doc .docs .pdf), Müzik dosya uzantıları (.mp3 .wav .mid), Video dosya uzantıları (.mp4 .avi .flv .mpg .divx), Uygulama dosya uzantıları (.exe), Sıkıştırılmış dosya uzantıları (.rar .zip) gibi birçok dosya uzantıları kullanılmaktadır.

İnternetten birçok dosya indirilmektedir. Tabiki bütün indirilen dosyaların uzantılarıda vardır. Eğer bilgisayarınızda dosya uzantılarını görme kapalı ise indirdiğiniz dosyaların uzantılarını göremezsin. İndirdiğiniz dosyaların hangi uzantıda olduğunu görmek isteyen kullanıcılar bulunmaktadır. Veya uzantı gizlemek isteyenlerde bulunmaktadır. Sizlere dosyaların uzantılarını nasıl gizleriz veya nasıl gösteririz anlatacağım.

Dosya Uzantısını Gösterme Gizleme Adımları:

1.Adım: İlk olarak Denetim Masasını açıyoruz Windows 8’de klavyeden Başlat tuşuna (Fn ile Alt tuşları arasındaki tuş) basılı tutarak X tuşuna basınız. Denetim Masasına tıklayarak açınız. Windows 7’de Başlat menüsünden Denetim Masası seçeneğine tıklayınız. Denetim masası açıldıktan sonra gelen ekranda “Görünüm ve Kişiselleştirme” ye tıklayınız.

windows-7-8-dosya-uzantisini-gosterme-gizleme-resimli-anlatim

 

2.Adım: Gelen ekranda “Klasör Seçenekleri” seçeneğine tıklayın.

windows-7-8-dosya-uzantisini-gosterme-gizleme-resimli-anlatim-

 

3.Adım: Gelen ekranda üstteki menüden “Görünüm” menüsüne tıklıyoruz. Sonra eğer dosya uzantısının gösterilmesini istiyorsanız ise olarak belirttiğim yerde “Bilinen dosya türleri için uzantıları” işaretli olmuyucak. Aşağıdaki resimde olduğu gibi. Eğer dosya uzantısının gizlenmesini istiyorsanız ise seçenek işaretli olucak.

windows-7-8-dosya-uzantisini-gosterme-gizleme-resimli-anlatimm

Windows 8/7 Dosya Uzantısını Gösterme Gizleme Resimli Anlatım İçin Yorum Yap