Windows 8 / 7 Hızlı Dosya ve Klasör Paylaşımı Resimli Anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8/8.1 işletim sistemli bilgisayarlarda ağ üzerinden Dosya/Klasör paylaşımı nasıl yapılır onu açıklayacağım. Bir çok kullanıcı bu sıkıntıyı yaşamaktadır. Sizlere bu konu hakkında geniş bilgi vererek dosya paylaşımı nasıl gerçekleşir öğreneceksiniz.

Anlatacağım bu konuda resimlerde ekleyerek işlemlerin daha çabuk gerçekleşmesini sağlayacağım. Adım adım ilerleyerek yanlışlık yapmadan dosyalarımızı paylaşacağız.

Dosya Paylaşım Adımları:

1.Adım: İlk önce paylaşılacak dosya/klasör üzerine gelerek farenin (mouse) sağ düğmesine basarak en altta “Özellikler” seçeneğine tıklıyoruz. Gelen ekranda en üstteki menüden Paylaşım menüsüne (Gelen menü ile Güvenlik menüsü arasında bulunmaktadır) tıklayınız (olarak belirtmişim). Sonra orta bölümde Paylaşım seçeneğine tıklayınız (2 olarak belirtmişim).

windows-hizli-dosyaklasor-paylasimi-resimli-anlatim

2.Adım: Gelen ekranda olarak belirttiğimiz bölümde sağdaki aşağı oka tıklayarak “Everyone” seçeneğini seçiyoruz. Seçtikten sonra “Ekle” butonuna tıklıyoruz (olarak belirtmişim).

windows-hizli-dosyaklasor-paylasimi-resimli-anlatim-

3.Adım: Everyone seçeneğini ekledikten sonra sağ tarafta “İzin Düzeyi” altında “Okuma” seçeneği üzerine tıklayarak durumu “Okuma/Yazma” olarak değiştirin (olarak belirtmişim). (Eğer kullanıcıların verileriniz üzerinde değişim yapmasını istemiyorsanız ise seçeneği sadece “Okuma” olarak bırakınız.). Sonrasında ise “Paylaş” butonuna basıyoruz (olarak belirtmişim).

windows-hizli-dosyaklasor-paylasimi-resimli-anlatim

4.Adım: Gelen ekranda “Bitti” butonuna tıklıyoruz. Dosyanız artık paylaşılmıştır.

windows-8-7-hizli-dosya-ve-klasor-paylasimi-resimli-anlatim

 

5.Adım: Dosya paylaşım işlemi tamamlanmıştır. Son aşama olarak Dosya paylaşım izinlerini belirlemedir. Paylaştığınız dosyaya fareni sağ düğmesi ile tıklayarak “Özellikler” seçeneğine tıklayınız. Gelen ekranda sırasıyla 1. “Güvenlik” menüsüne tıklayınız. 2. “Grup ya da kullanıcı adları:” altında “Everyone” seçeneğini seçiyoruz. 3. “Düzenle” butonuna tıklıyoruz.

windows-8-7-hizli-dosya-ve-klasor-paylasimi-resimli-anlatim-

6.Adım: Düzenle dedikten sonra gelen ekranda “Everyone” seçeneği seçiliyken aşağıda “Everyone için izinler” bölümünden verilecek veya verilmeyecek izinleri belirliyoruz. Belirledikten sonra en altta ilk önce “Uygula” butonuna tıklıyoruz. Sonra “Tamam” butonuna tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

windows-8-7-hizli-dosya-ve-klasor-paylasimi-resimli-anlatim

Windows 8 / 7 Hızlı Dosya ve Klasör Paylaşımı Resimli Anlatım” İçin Bir Cevap

Windows 8 / 7 Hızlı Dosya ve Klasör Paylaşımı Resimli Anlatım İçin Yorum Yap