Windows 8 Açılışta Otomatik Çalışan Programlar Nasıl Kapatılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar ilk açıldığı zaman otomatik olarak çalışan uygulamalar veya programlar, Windows 8 bilgisayarın yavaş açılmasına neden olmaktadır. Her ne kadar çoğu uygulama ilk açılışta çalışmaya başladıktan sonra bilgisayarı yormasa da, bazı uygulamalar açılıştan bir kaç sonra bile hala bazı şeyler yüklemeye devam etmektedir.

Sürekli yükleme işlemi yapan, işlemciyi yoran uygulamaları devre dışı bırakmak veya ilk açılışta gecikmeli olarak onları ayarlamak bilgisayarın gözle görülür şekilde hızlı açılmasını sağlayacaktır.

Windows 8‘de başlangıçta açılan programları kapatmak için yardımcı programlara da başvurabilirsiniz. Veya Windows sistem üzerinden de bunları devre dışı bırakabilirsiniz. CCleaner gibi programların ilk açılışta çalışmasına hiç gerek yoktur. Bilgisayar açıldıktan sonra da çalıştırdığınız zaman herhangi bir sorun olmayacaktır.

Kısacası, sistem için gerekli olmayan uygulama ve işlemlerin ilk açılışta devre dışı bırakılması en iyi çözümdür. Size bir tavsiyem olacak; antivirüs programlarına dokunmayın. Bilgisayar açılış süresini yavaşlatan etkenler gibi gözükebilir ama emin olun diğer uygulamalardan daha az etkilidir.

Windows 8’de başlangıç programları kapatma

Windows 8’de Başlangıç programlarına erişmek ve kapatmak çok kolaydır. Masaüstü‘nde Araç Çubuğu üzerinde herhangi bir boş alana sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi‘ne tıklayın.

Sekmeler arasında Başlangıç sekmesine geçin. Windows 7’de ki Sistem Yapılandırması menüsüne göre daha sade ve basit bir görünüm sunmaktadır.

Burada Durum seçeneğinin altında uygulamaların Devre Dışı veya Etkin olduklarını göreceksiniz. Etkin olanlar, bilgisayar ilk açılışta çalışan uygulamalardır.

windows-8-acilista-otomatik-calisan-programlar-nasil-kapatilir Başlangıç sekmesi altında yer alan uygulamalardan kaldırmak istediğinizi seçerek “Devre dışı bırak” düğmesine tıklayın. Devre dışı olan uygulamanın etkin olması içinde, uygulamayı seçip Etkinleştir düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Başlangıç programları devre dışı bırakmak için dikkat etmelisiniz. Yanlışlıkla sistem araçlarını devre dışı bırakabilir ve bilgisayarın açılmasında veya çalışmasına sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Zaten uygulama isimlerinden ne olduklarını görebilirsiniz. Ama bazen isim falan gözükmez, bu nedenle seçimlerde dikkatli olun. Bunun dışında bilgisayar başlangıç programlarını yönetme programları ile bu işlemleri daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Windows 8 Açılışta Otomatik Çalışan Programlar Nasıl Kapatılır? İçin Yorum Yap